Skip to Main Content

Official 2010 Gubernatorial Primary Election results for Montgomery County

NR: not reported

County Executive

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ike Leggett Winner Selected    
Democratic 4,709 54,663 3,997 63,369 100.0%

Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Douglas E. Rosenfeld Winner Selected    
Republican 708 12,028 747 13,483 66.1%
Daniel Vovak
Republican 344 6,185 385 6,914 33.9%

County Council At Large

Democratic (Vote for No More Than Four)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jane de Winter
Democratic 1,128 13,095 948 15,171 5.7%
Marc Elrich Winner Selected    
Democratic 3,496 41,568 2,775 47,839 17.8%
Fred Evans
Democratic 864 9,527 598 10,989 4.1%
Nancy Floreen Winner Selected    
Democratic 3,097 33,927 2,476 39,500 14.7%
George L. Leventhal Winner Selected    
Democratic 3,048 33,384 2,329 38,761 14.4%
Raj Narayanan
Democratic 636 7,628 487 8,751 3.3%
Hans Riemer Winner Selected    
Democratic 2,934 35,551 2,008 40,493 15.1%
Duchy Trachtenberg
Democratic 2,777 29,773 2,230 34,780 13.0%
Becky Wagner
Democratic 2,230 28,365 1,618 32,213 12.0%

Republican (Vote for No More Than Four)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Robert Dyer Winner Selected    
Republican 879 14,323 905 16,107 25.5%
Mark D. Fennel Winner Selected    
Republican 874 14,160 893 15,927 25.2%
Brandon Rippeon Winner Selected    
Republican 866 14,199 884 15,949 25.3%
Robin Nixon Uncapher Winner Selected    
Republican 831 13,453 865 15,149 24.0%

County Council

Councilmanic District 1

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Roger Berliner Winner Selected    
Democratic 510 13,367 1,074 14,951 75.4%
Ilaya Hopkins
Democratic 206 4,362 306 4,874 24.6%

Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Rob Vricella Winner Selected    
Republican 123 3,551 281 3,955 100.0%

Councilmanic District 2

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Sharon Dooley
Democratic 151 1,932 122 2,205 19.6%
Royce Hanson
Democratic 239 2,371 138 2,748 24.5%
Charles Kirchman
Democratic 34 550 37 621 5.5%
Eddie Kuhlman
Democratic 13 324 12 349 3.1%
Craig L. Rice Winner Selected    
Democratic 485 4,635 183 5,303 47.2%

Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Robin Ficker Winner Selected    
Republican 224 4,169 187 4,580 100.0%

Councilmanic District 3

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Phil Andrews Winner Selected    
Democratic 739 8,717 636 10,092 100.0%

Councilmanic District 4

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Nancy Navarro Winner Selected    
Democratic 1,499 12,304 821 14,624 100.0%

Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
David W. Horner Winner Selected    
Republican 305 3,046 190 3,541 100.0%

Councilmanic District 5

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Valerie Ervin Winner Selected    
Democratic 1,208 11,994 755 13,957 100.0%

Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Joseph M. Russek Winner Selected    
Republican 88 1,513 87 1,688 100.0%

State's Attorney

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
John McCarthy Winner Selected    
Democratic 4,644 53,226 3,546 61,416 100.0%

Clerk of the Circuit Court

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Loretta E. Knight Winner Selected    
Democratic 4,611 52,897 3,489 60,997 100.0%

Register of Wills

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Joseph M. Griffin Winner Selected    
Democratic 2,948 31,432 2,270 36,650 66.2%
Ronnie L. Jones
Democratic 857 10,189 628 11,674 21.1%
Jose M. Linan
Democratic 478 6,144 412 7,034 12.7%

Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Socrates Koutsoutis Winner Selected    
Republican 870 14,556 945 16,371 100.0%

Sheriff

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Norman W. Brissett
Democratic 568 4,913 315 5,796 9.6%
Edward A. Clarke
Democratic 1,213 15,228 989 17,430 28.7%
Tom Falcinelli, Jr.
Democratic 771 9,181 592 10,544 17.4%
Darren Mark Popkin Winner Selected    
Democratic 2,196 23,094 1,598 26,888 44.3%

Democratic Central Committee At Large

Democratic (Vote for No More Than Eight)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Simon Atlas Winner Selected    
Democratic 3,762 43,479 2,642 49,883 12.5%
Alan Banov Winner Selected    
Democratic 3,735 42,778 2,559 49,072 12.3%
Vivian Malloy Winner Selected    
Democratic 3,827 44,155 2,704 50,686 12.7%
Sandra Raymond Winner Selected    
Democratic 3,834 44,207 2,672 50,713 12.7%
Elly Shaw-Belblidia Winner Selected    
Democratic 3,743 42,530 2,571 48,844 12.2%
Venattia Vann Winner Selected    
Democratic 3,719 42,724 2,535 48,978 12.3%
Marie Wallace Winner Selected    
Democratic 3,792 43,573 2,639 50,004 12.5%
Janet Williams Winner Selected    
Democratic 3,799 44,162 2,674 50,635 12.7%

Democratic Central Committee

Legislative District 14

Democratic (Vote for No More Than Two)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Marva Deskins Winner Selected    
Democratic 605 5,698 279 6,582 49.9%
Arthur Edmunds Winner Selected    
Democratic 596 5,727 281 6,604 50.1%

Legislative District 15

Democratic (Vote for No More Than Two)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Sharon Jackson Bland Winner Selected    
Democratic 375 4,551 251 5,177 50.1%
Marjorie Goldman Winner Selected    
Democratic 371 4,531 254 5,156 49.9%

Legislative District 16

Democratic (Vote for No More Than Two)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Almina Khorakiwala Winner Selected    
Democratic 301 7,541 563 8,405 49.0%
Marc Korman Winner Selected    
Democratic 318 7,853 593 8,764 51.0%

Legislative District 17

Democratic (Vote for No More Than Two)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Anna K. Matko Winner Selected    
Democratic 409 4,530 358 5,297 50.6%
Oscar Thomas Ramirez Winner Selected    
Democratic 405 4,449 323 5,177 49.4%

Legislative District 18

Democratic (Vote for No More Than Two)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Gabriel I. Albornoz Winner Selected    
Democratic 414 6,828 438 7,680 49.8%
Victor Weissberg Winner Selected    
Democratic 413 6,881 439 7,733 50.2%

Legislative District 19

Democratic (Vote for No More Than Two)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Elliot Charles Chabot
Democratic 383 2,866 202 3,451 26.5%
Charlotte Crutchfield Winner Selected    
Democratic 531 4,477 293 5,301 40.7%
Harold N. Diamond Winner Selected    
Democratic 400 3,672 212 4,284 32.9%

Legislative District 20

Democratic (Vote for No More Than Two)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Dan Adcock Winner Selected    
Democratic 655 4,878 257 5,790 48.6%
Karla Walker Winner Selected    
Democratic 685 5,163 272 6,120 51.4%

Legislative District 39

Democratic (Vote for No More Than Two)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Darrell Anderson Winner Selected    
Democratic 384 4,430 217 5,031 51.5%
Francine Towbridge Winner Selected    
Democratic 368 4,166 207 4,741 48.5%

Republican Central Committee At Large

Republican (Vote for No More Than Eight)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Augustus Alzona
Republican 598 9,534 570 10,702 9.3%
A.J. Cooke Winner Selected    
Republican 706 11,642 650 12,998 11.3%
Rachael R. Gingrich Winner Selected    
Republican 795 13,144 732 14,671 12.8%
Stella Green Winner Selected    
Republican 744 12,005 698 13,447 11.7%
Meyer F. Marks Winner Selected    
Republican 718 11,488 675 12,881 11.2%
Ryan McCullough Winner Selected    
Republican 727 12,508 720 13,955 12.1%
Moshe Starkman Winner Selected    
Republican 648 9,660 569 10,877 9.5%
Bruce Stern Winner Selected    
Republican 744 12,990 788 14,522 12.6%
Daniel Vovak Winner Selected    
Republican 554 9,868 529 10,951 9.5%

Republican Central Committee

Legislative District 14

Republican (Vote for No More Than Five)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ben Arthungal
Republican 74 992 31 1,097 8.6%
Terry Bork Winner Selected    
Republican 123 1,607 62 1,792 14.1%
Patricia A. Fenati Winner Selected    
Republican 144 2,113 81 2,338 18.4%
Rick Hansen Winner Selected    
Republican 141 1,889 66 2,096 16.5%
Henry Kahwaty
Republican 110 1,467 59 1,636 12.9%
Anne Koutsoutis Winner Selected    
Republican 117 1,601 58 1,776 14.0%
Larry Lauer Winner Selected    
Republican 130 1,757 63 1,950 15.4%

Legislative District 15

Republican (Vote for No More Than Five)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Sylvia J. Darrow Winner Selected    
Republican 136 2,412 139 2,687 20.8%
Mike Gibble Winner Selected    
Republican 130 2,325 132 2,587 20.0%
Benjamin Green Winner Selected    
Republican 129 2,319 130 2,578 19.9%
Lorraine Marie Kuchmy Winner Selected    
Republican 128 2,272 122 2,522 19.5%
George Edward Sauer Winner Selected    
Republican 126 2,306 127 2,559 19.8%

Legislative District 16

Republican (Vote for No More Than Five)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Marcus Alzona Winner Selected    
Republican 35 1,098 89 1,222 13.4%
Carol G. Bowis Winner Selected    
Republican 51 1,725 146 1,922 21.1%
Issa Khozeimeh
Republican 34 945 81 1,060 11.7%
Larry Lesser Winner Selected    
Republican 46 1,491 117 1,654 18.2%
Lisa R. Neuder Winner Selected    
Republican 49 1,491 122 1,662 18.3%
Mark Uncapher Winner Selected    
Republican 48 1,408 119 1,575 17.3%

Legislative District 17

Republican (Vote for No More Than Five)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Glenn E. Abrams Winner Selected    
Republican 82 1,280 93 1,455 19.0%
Jim Herz Winner Selected    
Republican 82 1,182 94 1,358 17.7%
Adol Theo Owen-Williams, II
Republican 57 894 57 1,008 13.1%
Nelson R. Ring Winner Selected    
Republican 76 1,122 95 1,293 16.9%
David Roseman Winner Selected    
Republican 83 1,146 88 1,317 17.2%
Josephine J. Wang Winner Selected    
Republican 79 1,061 97 1,237 16.1%

Legislative District 18

Republican (Vote for No More Than Five)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Katja Bullock Winner Selected    
Republican 67 1,335 73 1,475 20.0%
Vincent F. DeCain Winner Selected    
Republican 67 1,343 72 1,482 20.0%
John Midlen Winner Selected    
Republican 62 1,302 74 1,438 19.5%
Kurt Osuch Winner Selected    
Republican 67 1,384 75 1,526 20.6%
Jennifer Pasenelli Winner Selected    
Republican 67 1,334 70 1,471 19.9%

Legislative District 19

Republican (Vote for No More Than Five)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Thomas Beck Winner Selected    
Republican 161 1,939 111 2,211 33.3%
Sheldon E. Sacks Winner Selected    
Republican 160 1,813 106 2,079 31.3%
Martha Schaerr Winner Selected    
Republican 171 2,075 113 2,359 35.5%

Legislative District 20

Republican (Vote for No More Than Five)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
J. David Cotter Winner Selected    
Republican 47 594 35 676 24.4%
Jeanette Radford Cotter Winner Selected    
Republican 51 609 34 694 25.1%
Joseph Patrick Gillin Winner Selected    
Republican 50 616 34 700 25.3%
Deanna Stewart Winner Selected    
Republican 52 612 36 700 25.3%

Legislative District 39

Republican (Vote for No More Than Five)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jeff Brown Winner Selected    
Republican 67 1,538 93 1,698 20.0%
David J. Caldwell Winner Selected    
Republican 68 1,546 94 1,708 20.1%
Matthew J. Focht Winner Selected    
Republican 69 1,491 90 1,650 19.4%
Colleen S. Ott Winner Selected    
Republican 65 1,522 94 1,681 19.8%
Al Phillips Winner Selected    
Republican 69 1,584 94 1,747 20.6%

Board of Education At Large

Non-Partisan (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Lyda Astrove
Non-Partisan 1,040 12,907 964 14,911 17.3%
Shirley Brandman Winner Selected    
Non-Partisan 3,625 47,188 3,027 53,840 62.3%
Lisa Lloyd Winner Selected    
Non-Partisan 1,172 15,425 1,021 17,618 20.4%

Board of Education

Board of Education District 1

Non-Partisan (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Judy Docca Winner Selected    
Non-Partisan 3,395 45,783 2,844 52,022 61.8%
Mike Iba´┐Żez Winner Selected    
Non-Partisan 1,094 15,304 1,009 17,407 20.7%
Agnes Jones-Trower
Non-Partisan 1,178 12,612 995 14,785 17.6%

Board of Education District 5

Non-Partisan (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Lou August
Non-Partisan 940 11,708 832 13,480 16.0%
Mike Durso Winner Selected    
Non-Partisan 2,565 34,679 2,008 39,252 46.5%
Martha Schaerr Winner Selected    
Non-Partisan 1,593 20,728 1,462 23,783 28.2%
Louis M. Wilen
Non-Partisan 513 6,825 493 7,831 9.3%